სამუშაო შეხვედრა ,,დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო”
29-30 ივნისს, ბათუმში, უმაღლესმა საარჩევნო კომისიამ, ევროპის საბჭოსთან და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრთან თანამშრომლობით სამუშაო შეხვედრა თემაზე ,,დემოკრატიული არჩევნები და საარჩევნო გარემო” გამართა. ღონისძიება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ჩართულობით ჩატარდა. სამუშაო შეხვედრას აჭარის რეგიონის სამოქალაქო განათლების პედაგოგები ესწრებოდნენ.
შეხვედრა ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ, სტეფან სირბუმ გახსნა. მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მაია ხაჯიშვილმა, უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, პარმენ ჯალაღონიამ და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა, ნათია ზაალიშვილმა, მიმართეს.
ევროპის საბჭოს ექსპერტმა, არდიტა დრიზა მაიერმა, მონაწილეებს არჩევნებში ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. სწავლების ცენტრის ტრენერებმა, მაია გუდაძემ და თორნიკე გოგისვანიძემ პედაგოგებთან დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტები განიხილეს.

On 29-30 June 2023, Supreme Election Commission in cooperation with the Council of Europe and Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre, organised a workshop for civic education schoolteachers from Batumi and adjacent areas on “Democratic Elections and Electoral Environment”.The meeting was held with the participation of the Ministry of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara.
Stefan Sirbu, the Deputy Head of the Council of Europe Office in Georgia, Parmen Jalaghonia, Chairperson of the Supreme Election Commission of the Autonomous Republic of Ajara, Maia Khajishvili, Minister of Education, Culture, and Sport of the Autonomous Republic of Ajara and Natia Zaalishvili, Director of the Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre delivered opening remarks.
Legal expert of COE, Ardita Driza Maurer, introduced the new electoral practices, among them - new electronic means, to the participants of the meeting. Trainers of Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre, Maia Gudadze and Tornike Gogisvanidze, discussed the role of democratic elections through international standards.
The teachers participated in a mock election process through the electronic technologies held at the meeting.