საარჩევნო დავების განხილვა
2024 წლის 30 სექტემბერს, უმაღლესი საარჩევნო კომისიის და ევროპის საბჭოს პროექტ „საარჩევნო პრაქტიკისა და პროცესების გამჭვირვალობის, ინკლუზიურობისა და სანდოობის მხარდაჭერა საქართველოში“ თანამშრომლობის ფარგლებში, სამუშაო შეხვედრა თემაზე „საარჩევნო დავების განხილვა“ გაიმართა.
ღონისძიება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, პარმენ ჯალაღონიამ და ევროპის საბჭოს პროექტის უფროსმა ოფიცერმა, მაია ჯორჯიკიამ გახსნეს.
შეხვედრაზე საკანონმდებლო ცვლილებებზე, საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვასთან დაკავშირებულ სიახლეებსა და გამოწვევებზე, ასევე ელექტრონული საშუალებებით ხმის მიცემის სამართლებრივ, ოპერაციულ და ტექნიკურ სტანდარტებზე ისაუბრეს. განხილულ იქნა ევროპის საბჭოს ელექტრონული ხმის მიცემის სტანდარტებთან დაკავშირებული რეკომენდაციები და ვენეციის კომისიის საარჩევნო ნორმათა კოდექსის სახელმძღვანელო მითითებები.
ევროპის საბჭოს ექსპერტმა, მაია ვაჩაძემ, მონაწილეებს სფეროში არსებული ეროვნული და საერთაშორისო სტანდარტების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია. განხილულ იქნა საარჩევნო დავებთან დაკავშირებით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსა და საერთო სასამართლოებში არსებული პრაქტიკა.

Electoral Dispute Resolution
On September 30, 2024, the Supreme Election Commission (SEC) of Adjara, with the support of the Council of Europe (CoE) program entitled "Supporting the Transparency, inclusiveness, and Credibility of the Electoral Practice and process in Georgia," organised the working meeting. The main topic was “Electoral Dispute Resolution.”
Parmen Jalaghonia, the Chairman of the Supreme Election Commission and Maia Jorjikia, Senior Officer at the Council of Europe made the opening remarks.
Training participants discussed the following issues: legal, operational, and technical e-voting standards, recommendations on e-voting, the Venice Commission's code of good practice in electoral matters, and the Review of electoral complaints—domestic and international standards.
Maia Vachadze, the Council of Europe Expert, shared insights on electoral complaints, an overview of practices of the Constitutional Court of Georgia and common courts of Georgia and other related issues.