საარჩევნო ადმინისტრაციის ფართომასშტაბიანი საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში, 25 სექტემბერს, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიისა და აჭარის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლებმა, საქართველოს უსინათლოთა კავშირის წარმომადგენელთან ერთად და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს.
ღონისძიება აჭარის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, პარმენ ჯალაღონიამ და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის - IFES საქართველოს მრავალფეროვნების, თანასწორობისა და ინკლუზიის მენეჯერმა, მირანდა ტყაბლაძემ გახსნეს. ცესკოს სტრატეგიული დაგეგმვისა და ანგარიშგების დეპარტამენტის უფროსმა, შშმ პირთა საკითხებზე მომუშავე ჯგუფის ხელმძღვანელმა, სოფიო სიჭინავამ, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა არჩევნებში დამოუკიდებლად მონაწილეობის შესახებ გამართა პრეზენტაცია და ყურადღება გაამახვილა 2024 წლის არჩევნებისთვის მზადების პროცესზე, ტექნოლოგიურ სიახლეებსა და ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მნიშვნელობაზე.
შეხვედრის ბოლოს, ბათუმის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, ზვიად სურმანიძემ, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მოქალაქეებისათვის ელექტრონული საარჩევნო ტექნოლოგიების დემონსტრაცია და იმიტირებული კენჭისყრა გამართა. უსინათლო ამომრჩევლებს საშუალება ჰქონდათ პრაქტიკაში გამოეცადათ ვერიფიკაციისა და ხმის მთვლელი აპარატების მუშაობა.

Meeting for Voters with Disabilities
On September 25, in the framework of a large-scale voter information campaign on electronic voting technologies, the Central Election Commission (CEC) of Georgia and the Supreme Election Commission of Ajara (SEC), in cooperation with the International Foundation for Electoral Systems (IFES) organised information meetings for blind voters.
Gender, Equality and Inclusion Manager at IFES (The International Foundation for Electoral Systems), Miranda Tkabladze, and the Chairperson of the SEC, Parmen Jalaghonia, made the opening remarks. The head of the Strategic Planning and Reporting Department, and the head person of the Working Group On PWDs Issues, Sophio Sitchinava delivered a presentation on the current activities of the election administration in the direction of promoting an inclusive election environment.
At the end of the meeting, Zviad Surmanidze, the Chairman of Batumi DEC, demonstrated electronic voting technologies. The meeting participants had an opportunity to experience the mock elections using new electronic technologies.