მედიის განვითარება და არჩევნების გაშუქება
2024 წლის 27 ივლისს, უმაღლესი საარჩევნო კომისიის და ევროპის საბჭოს პროექტის „საარჩევნო პრაქტიკისა და პროცესების გამჭვირვალობის, ინკლუზიურობისა და სანდოობის მხარდაჭერა საქართველოში“ თანამშრომლობის ფარგლებში, რეგიონული მედია საშუალებების წარმომადგენლებისათვის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ, პარმენ ჯალაღონიამ და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ, სვეტისლავ პაუნოვიჩმა გახსნეს. შეხვედრას მოდერაციას საპარლამენტო და საარჩევნო თანამშრომლობის განყოფილების, საპარლამენტო ასამბლეის სამდივნოს, ევროპის საბჭოს პროექტის უფროსი ოფიცერი, მაია ჯორჯიკია უწევდა.
მიუკერძოებელი საარჩევნო პროცესების ხელშეწყობის, საარჩევნო კომუნიკაციისა და საარჩევნო კამპანიების მედია გაშუქების შესახებ ევროპის საბჭოს რეკომენდაციებზე ევროპის საბჭოს ექსპერტმა, რასტო კუზელმა ისაუბრა. კითხვა-პასუხის რეჟიმში ასევე განხილულ იქნა საკითხთან დაკავშირებული ეთიკური მოსაზრებები და საინფორმაციო საარჩევნო გარემო.
ევროპის საბჭოს ექსპერტი, მამუკა ანდღულაძე მონაწილეებს დებატებისა და ახალი ამბების გაშუქების, პოლიტიკური რეკლამის განთავსებისა და ეგზიტპოლის შედეგების მარეგულირებელი წესების შესახებ ესაუბრა. სესია ასევე შეეხო მედიის როლს წინასაარჩევნო კამპანიის დეზინფორმაციული გამოწვევების ფონზე.

The workshop for the representatives of regional media outlets
On 27 July 2024, the workshop for the representatives of regional media outlets was held. The event was organised by the Supreme Election Commission (SEC) of Adjara, with the support of the Council of Europe (CoE) program entitled "Supporting the transparency, inclusiveness, and credibility of the electoral practice and process in Georgia". Parmen Jalaghonia, the SEC Chairman and Svetislav Paunovich, Deputy Head of the Council of Europe Office in Georgia made the opening remarks. The meeting moderator was Maia Jorjikia, Senior Project Officer at the Council of Europe.
Rasto Kuzel, a media and election expert, spoke about the recommendations of the Council of Europe on the increasing importance of the role of regional media in electoral processes, election communication and election campaigns.
Representatives of the meeting actively engaged in discussions to improve the election and media environment. They covered some key aspects of the electoral process, elections and media assistance, election day and reporting, exit polls and political advertising.
As part of the workshop, the participants discussed challenges related to the electoral process, disinformation, and pertinent issues.