დღეს საქართველოს პარლამენტის და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები იმართება. რეგიონის ამომრჩეველი უმაღლესი საბჭოს 21 წევრს აირჩევს, 18 - პროპორციული სისტემით, ხოლო 3 - მაჟორიტარული სისტემით.
საარჩევნო ადმინისტრაცია მზად არის არჩევნების პროფესიულ და ყველასთვის ხელმისაწვდომ, უსაფრთხო გარემოში ჩასატარებლად. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არსებული ყველა საარჩევნო უბანი დილის 7 საათზე გაიხსნა, ჩატარდა წილისყრის პროცედურები და 8 საათიდან დაიწყო ხმის მიცემის პროცედურა. გახსნილია 373 საარჩევნო უბანი, მათ შორის ერთი სპეც.უბანი - სასჯელაღსრულების მე-3 დაწესებულებაში და სტაციონარულ სამკურნალო დაწესებულებაში, საკარანტინო სივრცეში და თვითიზოლაციაში მყოფი ამომრჩევლებისთვის 24 საარჩევნო უბანი აჭარის სამი მაჟორიტარული ოლქისათვის. ეს 24 სპეცუბანი მოემსახურება 4044 ამომრჩეველს 70 გადასატანი საარჩევნო ყუთის საშუალებით. ამომრჩეველთა საერთო რაოდენობა 31 ოქტომბრის არჩევნებისათვის აჭარის მასშტაბით შეადგენს 314 889 ამომრჩეველს.
აღნიშნულ სპეცუბნებზე ხმის მიცემის პროცედურა დაიწყო გადასატანი ყუთების საშუალებით. ამ საარჩევნო უბნებზე საარჩევნო პროცესი განხორციელდება დამოუკიდებლად და არ ექნება შეხება იმ საარჩევნო ღონისძიებებთან, რომელიც უზრუნველყოფს პანდემიის რისკ-ჯგუფის ამომრჩევლების მომსახურებას. ასეთ უბნებზე ხმის მიცემის უზრუნველყოფა და შედეგების დათვლა მოხდება ცალკე, სპეციალური ჯგუფების მიერ.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებში მონაწილეობას იღებს 22 პოლიტიკური სუბიექტი (21 პარტია და 1 საარჩევნო ბლოკი) და 46 მაჟორიტარობის კანდიდატი. საარჩევნო უბანზე მისულ ამომრჩეველს 4 სხვადასხვა ფერის ბიულეტენი დახვდება - ცისფერი და ვარდისფერი - საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარული და პროპორციული არჩევნებისათვის, მწვანე და ყვითელი - უმაღლესი საბჭოს მაჟორიტარული და პროპორციული არჩევნებისათვის. აღსანიშნავია, რომ ყველა საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლისათვის ხელმისაწვდომი და საჯაროა ბიულეტენის შევსების წესი.
მიუხედავად პანდემიისა, კენჭისყრის პროცესი უსაფრთოა. კენჭისყრის შენობაში გათვალისწინებულია ინფექციის გავრცელების ყველა პრევენციული ღონისძიება. უბნები აღჭურვილია დეზობარიერებით, ხელის დეზინფექციისთვის საჭირო ხსნარებით, პირბადეებით, ფარებით, ინდივიდუალურად გამოსაყენებელი კალმისტრებით, სპეციალური ხელთათმანებით. ყველა უბანზე განთავსებულია ინფორმაცია ვირუსის გავრცელების პრევენციული ღონისძიებების შესახებ.
ამომრჩეველი უბანზე დაიშვება პირადობის მოწმობით ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტის წარდგენის შემთხვევაში. ასევე, მას უნდა ეკეთოს პირბადე. პირბადის არქონის შემთხვევაში კომისია უზრუნველყოფს ამომრჩეველს პირბადით. კენჭისყრის შენობაში შესვლისას ამომრჩეველი გაივლის დეზობარიერს, და შემდგომ უკვე დაიმუშავებს ხელებს სპეციალური ხსნარით. შეგახსენებთ, რომ ამომრჩეველს ორჯერ მოუწევს პირბადის მოხსნა - ნაკადის მომწესრიგებელთან და რეგისტრატორთან, რათა მოხდეს მისი იდენტიფიცირება. იმ შემთხვევაში, თუ ამომრჩეველი არ მოიხსნის პირბადეს, მასზე საარჩევნო ბიულეტენი არ გაიცემა. ამომრჩეველს მიეცემა ინდივიდუალური მოხმარების კალამი, რომლითაც ხელს აწერს სამაგიდო სიაში და იგივე კალამს იყენებს კაბინაში ხმის მისაცემად, რის შემდეგაც უბანზე განთავსებულ დახურულ კონტეინერში ათავსებს მას და ტოვებს უბანს.
საღამოს 20 საათზე, კენჭისყრის პროცესის დასრულების შემდეგ დაიწყება ხმის დათვლის პროცედურები. მას შემდეგ, რაც შედგება საუბნო საარჩევნო კომისიების შემაჯამებელი ოქმები, ისინი შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ დაუყოვნებლივ მიეწოდება უსკოს და მიღებისთანავე აიტვირთება უსკოს ვებ-გვერდზე.
ნებისმიერი სახის ინფორმაციას ამომრჩეველი მიიღებს უსკოს ცხელი ხაზის საშუალებით, რომელიც უწყვეტ რეჟიმში მუშაობს. (08 00 00 00 10)
მთელი დღის განმავლობაში საარჩევნო ადმინისტრაცია მუდმივად მოგაწოდებთ ინფორმაციას კენჭისყრის დღის მიმდინარეობის შესახებ. დღის განმავლობაში გაიმართება ასევე რამდენიმე საინფორმაციო ბრიფინგი და მოგაწოდებთ ინფორმაციას ამომრჩეველთა აქტივობის შესახებ.

Today the Parliamentary Elections of Georgia and Supreme Council Elections of A.R. of Adjara are being held. Overall, 21 members of the Supreme Council will be elected, 18- with the proportional, and 3 - with the majoritarian system.
The polling process has already been started. All election precincts in the region were opened at 07:00, all rules are followed to hold elections professionally, in an accessible and safe environment. To ensure the participation of voters placed in medical institutions and isolation 24 special polling stations were established. Those pooling stations will serve 4044 voters with 70 mobile ballot boxes. For the 2020 Supreme Council Elections, the number of voters is - 314 899. The election process and in particular, the counting process, at mentioned polling stations will be held according to special sanitary -hygienic rules, separated from other polling stations.
In the 2020 Supreme Council Elections 22 political subjects ( 21 political parties and 1 election bloc) and 46 majoritarian candidates are running. In Adjara A.R. the voters will be provided with four different coloured ballot papers – blue and pink for proportional and majoritarian elections of the Parliament of Georgia and green and yellow for proportional and majoritarian elections of the Supreme Council Adjara. It should be mentioned, that rules for filling the ballot papers are public and available for all voters.
Despite the global pandemic, the polling process is safe. All prevention measures were taken. The disinfection barrier, hand sanitizer, masks, special gloves, and pens for individual use will be placed at the election precincts. The information on prevention measures is placed at each precinct.
The voter must present the ID card or passport of the citizen of Georgia at the election precinct. The voter has to wear a face mask at the polling station. If they fail to have one, the election commission will provide masks for them. The disinfection barrier will be placed at the entrance, the voter will use hand sanitizer and after that enters the precinct. We would like to remind you that the voter has to remove the face mask twice for identification purposes. If a voter refuses to remove the face mask, he/she will not be provided with the ballot paper. Each voter will take the pen for individual use for signing ballot paper, then he/she will place the pen in a special closed box and will leave the precinct.
At 8:00 pm all precincts will be closed. The summary protocols will be uploaded on SEC web-page www.usko.ge. Information is also available at the SEC Information Center - 08 00 00 00 10.